ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIADrukuj informacjęSprawa: RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA

Szczegóły informacji

RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział:

Ogłoszono dnia: 2009-02-19 08:16:58

Termin załatwienia

- jeżeli Starosta w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji to można przystąpić do rozpoczęcia eksploatacji instalacji

Osoba kontaktowa

Anna Mróz

Miejsce załatwienia

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, II piętro, pokój 43b.

Telefon kontaktowy

0 89 625 82 07

Adres e-mail

alangowska@powiatnidzicki.pl

Sposób załatwienia

Przyjęcie zgłoszenia

Miejsce odbioru

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, II piętro, pokój 43b.

Wymagane Dokumenty

Zgłoszenie instalacji zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) powinno zawierać:
- oznaczenie prowadzącego instalację, jego adres zamieszkania lub siedziby,
- adres zakładu, na którego terenie prowadzona jest eksploatacja instalacji,
- rodzaj i zakres prowadzonej działalności, w tym wielkość produkcji lub wielkość świadczonych usług,
- czas funkcjonowania instalacji (dni tygodnia i godziny),
- wielkość i rodzaj emisji,
- opis stosowanych metod ograniczania wielkości emisji,
- informację, czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami,
- dowód wniesienia opłaty za zgłoszenie instalacji.

Czas realizacji

do 30 dni od chwili złożenia wszystkich wymaganych dokumentów

Opłaty

kwota 120 zł zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) – zapłaty należy dokonać w kasie Starostwa Powiatowego w Nidzicy lub na konto Urzędu Miejskiego w Nidzicy PKO BP SA Regionalny Oddział Korporacyjny w Olsztynie: Nr 35 10 20 3613 0000 6502 0004 7993

Tryb odwoławczy

Brak

Uwagi

INSTALACJE WPROWADZAJĄCE GAZY LUB PYŁY DO POWIETRZA, KTÓRYCH EKSPLOATACJA NIE WYMAGA POZWOLENIA:

1) Instalacje, z których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza odbywa się w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych, nieobjęte standardami emisyjnymi.
2) Instalacje wentylacji grawitacyjnych.
3) Instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej do:
a) 5 MW – opalane węglem kamiennym
b) 10 MW - opalane koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, benzyną lub opalane , koksem węglem, słomą, olejem napędowym, opałowym, benzyną oraz węglem kamiennym, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW.
c) 15 MW - opalanych paliwem gazowym lub opalane paliwem gazowym oraz węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzana w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW, a nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym, koksie, drewnie, słomie, oleju napędowym, oleju opałowym, benzynie nie przekracza 10 MW.
4) Instalacje inne niż energetyczne o łącznej nominalnej mocy do 1 MW, opalane węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, benzyną , paliwem gazowym, z których:
a) wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzą wyłącznie ze spalania tych paliw,
b) wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzące z prowadzonych w tych instalacjach procesów innych niż spalanie paliw nie powodują przekroczenia 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia.
5) Instalacje do produkcji węgla drzewnego.
6) Instalacje do suszenia lub przechowywania zboża, innych płodów rolnych lub leśnych.
7)Instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych.
8) Instalacje do oczyszczania ścieków.
9) Instalacje do chowu i hodowli zwierząt, z wyłączeniem instalacji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska.
10) Instalacje do produkcji szkła – o wydajności mniejszej niż 1 Mg na dobę.
11) Instalacje do suszenia, brykietowania lub mielenia węgla – o mocy przerobowej mniejszej niż 30 Mg surowca na godzinę.
12) Instalacje do produkcji wapna palonego – o wydajności mniejszej niż 10 Mg na dobę.
13) Instalacje do lakierowania lub malowania zużywające mniej niż 1 Mg w ciągu roku wyrobów lakierowanych o wysokiej zawartości cząstek stałych lub wyrobów lakierowych wodorozcieńczalnych.
14) Instalacje stosowane w gastronomii.
15) Instalacje stosowane w przechowalniach owoców lub warzyw.
16) Instalacje stosowane w młynach spożywczych.
17) Zbiorniki materiałów sypkich o pojemności mniejszej niż 20 m3.
18) Zbiorniki bezodpływowe kanalizacji lokalnej.
19) Dygestoria.

Objaśnienia:
1) Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, wydajność, moc przerobowa, zużycie, pojemność) charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na trenie jednego zakładu, sumuje się.
2) Instalacje energetyczne są to instalacje, w których następuje proces spalania paliw w celu wytworzenia wyłącznie energii.
3) Nominalna moc cieplna instalacji jest to ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie jednostce czasu przy jej nominalnym obciążeniu.
4) Paliwo gazowe oznacza gaz ziemny, płynny, miejski, koksowniczy, wielkopiecowy lub gaz powstający w procesie fermentacji substancji organicznych.


RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA.

I. Instalacje niewymagające pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza:
1) Instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej od 1 MW do:
a) 5 MW – opalane węglem kamiennym
b) 10 MW - opalane koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, benzyną lub opalane węglem kamiennym i koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym, opałowym, benzyną jeżeli nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW.
c) 15 MW - opalanych paliwem gazowym lub opalane paliwem gazowym oraz węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, jeżeli nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW, a nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym, koksie, drewnie, słomie, oleju napędowym, oleju opałowym, benzynie nie przekracza 10 MW.
2) Instalacje inne niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej od 0,5 do 1 MW, opalane węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, benzyną, paliwem gazowym, z których:
a) wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzą wyłącznie ze spalania tych paliw, b) wprowadzane do powietrza gazy lub pyły pochodzące z prowadzonych w tych instalacjach procesów innych niż spalanie paliw nie powodują przekroczenia 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia.
3) Instalacje do produkcji węgla drzewnego.
4) Instalacje do suszenia zboża, innych płodów rolnych lub leśnych o wydajności większej niż 30 Mg na godzinę.
5) Instalacje do przechowywania zboża lub innych płodów rolnych lub leśnych w ilości większej niż 50 Mg.
6) Instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych.
7) Instalacje do chowu i hodowli zwierząt, zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska.
8) Instalacje do produkcji szkła – o wydajności mniejszej niż 1 Mg na dobę.
9) Instalacje do suszenia, brykietowania lub mielenia węgla – o mocy przerobowej mniejszej niż 30 Mg surowca na godzinę.
10) Instalacje do produkcji wapna palonego – o wydajności mniejszej niż 10 Mg na dobę.
11) Instalacje do lakierowania lub malowania zużywające mniej niż 1 Mg w ciągu roku wyrobów lakierowanych o wysokiej zawartości cząstek stałych lub wyrobów lakierowych wodorozcieńczalnych.
12) Instalacje stosowane w gastronomii i przystosowanej do obsługi więcej niż 500 osób na dobę.
13) Instalacje stosowane w przechowalniach owoców lub warzyw, przystosowane do jednoczesnego przechowywania owoców lub warzyw w ilości większej niż 50 Mg
14) Instalacje stosowane w młynach spożywczych.
15) Zbiorniki materiałów sypkich o pojemności mniejszej niż 20 m3.
16) Dygestoria.
17) Inne niż wymienione powyżej rodzaje instalacji nieobjęte standardami emisyjnymi, w przypadku których żadna z substancji wprowadzanych do powietrza nie powoduje przekroczenia 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia.
II. Instalacje niewymagające pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód i do ziemi, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi:
1) Oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód.

Objaśnienia:
1) Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, wydajność, moc przerobowa, zużycie, pojemność) charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na trenie jednego zakładu, sumuje się.
2) Instalacje energetyczne są to instalacje, w których następuje proces spalania paliw w celu wytworzenia wyłącznie energii.
3) Nominalna moc cieplna instalacji jest to ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie jednostce czasu przy jej nominalnym obciążeniu.
4) Paliwo gazowe oznacza gaz ziemny, płynny, miejski, koksowniczy, wielkopiecowy lub gaz powstający w procesie fermentacji substancji organicznych.

Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 z  późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 283, poz. 2839),

« powrót do poprzedniej strony