ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: INFORMACJA DOTYCZĄCA OPŁATY ZA WYDOBYTĄ KOPALINĘDrukuj informacjęSprawa: INFORMACJA DOTYCZĄCA OPŁATY ZA WYDOBYTĄ KOPALINĘ

Szczegóły informacji

INFORMACJA DOTYCZĄCA OPŁATY ZA WYDOBYTĄ KOPALINĘ

Wydział: Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska (sprawy dot. geologii)

Ogłoszono dnia: 2023-01-24 15:20:00

Termin załatwienia

Art. 137 ustawy Prawo geologiczne i górnicze Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, z wyłączeniem złoża węglowodorów, samodzielnie ustala wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za okres rozliczeniowy i przed upływem miesiąca następującego po tym okresie wnosi ją na rachunki bankowe gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW, bez wezwania. W terminie określonym w ust. 2, tj. przed upływem miesiąca stycznia – za II półrocze oraz przed upływem miesiąca lipca – za I półrocze przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW kopie dowodów dokonanych wpłat, a także informację zawierającą dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW. Jeżeli wydobycie prowadzi się na terenie więcej niż jednej gminy - w informacji określa się również ilość kopaliny wydobytej z terenów poszczególnych gmin, a także wysokość przypadającej na nie opłaty eksploatacyjnej. Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia - art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze. Jeżeli wysokość opłaty należnej za okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje. Nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji, o której mowa w ust. 3 i 3a- art. 137 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze. Jeżeli ostatni dzień terminu określonego w ust. 2 i 2a przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy - art. 137 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze. Wymagania określone w ust. 1, 2, 3 i 5 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesję na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, koncesję na podziemne składowanie odpadów albo koncesję na podziemne składowanie dwutlenku węgla - art. 137 ust. 6 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.

Osoba kontaktowa

Anna Mróz / Agnieszka Szczepkowska

Miejsce załatwienia

Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska
ul. Traugutta 23, 13-100 Nidzica, II piętro, pokój 43B

Telefon kontaktowy

89 625 82 07 / 89 625 31 13

Adres e-mail

Błąd!

Sposób załatwienia

Przedstawienie organowi koncesyjnemu (staroście) – w terminie przed upływem miesiąca stycznia (za II półrocze) oraz przed upływem miesiąca lipca (za I półrocze) kopii dowodów dokonanych wpłat, a także informacji zawierającej dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW.

Miejsce odbioru

ul. Traugutta 23 13-100 Nidzica pokój nr 40, nr 41, nr 43b, II piętro

Wymagane Dokumenty

1. Informacja zawierająca dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW.
2. Kopie dowodów dokonanych wpłat z tytułu opłat eksploatacyjnych.

Czas realizacji

  1. Przed upływem miesiąca stycznia – za II półrocze oraz
  2. przed upływem miesiąca lipca – za I półrocze
 
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW kopie dowodów dokonanych wpłat, a także informację zawierającą dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW.

Opłaty

Informacja nie podlega opłacie skarbowej.
Opłata skarbowa za każdy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury– 17,00 zł - zgodnie z art. 33 § 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, a urzędowego poświadczenia może dokonać notariusz.
 
Zgodnie z art. 76a § 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradca podatkowym. W związku z powyższym wymagane załączniki należy dostarczyć w oryginale lub jako kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
 
Zwolnione są od opłaty skarbowej dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) udzielone:
1. małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu,
2. wystawione przez jednostki budżetowe oraz ich odpisy i wypisy,
3. poświadczone notarialnie upoważniające do odbioru dokumentów z urzędu oraz ich odpisy i wypisy,
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonywać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Nidzicy PKO BP SA 35 1020 3613 0000 6502 0004 7993 lub bezpośrednio w kasie Urzędu Miejskiego w Nidzicy, Pl. Wolności 1 lub w kasie Starostwa Powiatowego w Nidzicy, ul. Traugutta 23.

Tryb odwoławczy

Od decyzji określającej wysokość należnej opłaty przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Nidzickiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Uwagi

Druki - wzór druku informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego  i górniczego określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. poz. 406 z późn. zm.).
Do opłat stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa dotyczące zobowiązań podatkowych. Określone tymi przepisami uprawnienia organów podatkowych przysługują wierzycielom – art. 142 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze .
Wierzycielami są odpowiednio gmina, powiat, województwo oraz NFOŚiGW - art. 142 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze .
 
Stawki opłat eksploatacyjnych dla poszczególnych rodzajów kopalin określa załącznik do ustawy - art. 134 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Stawki opłat, o których mowa w art. 133 ust. 2, 3a i 3c, art. 134 ust. 2 i art. 135 ust. 2-4, podlegają corocznej zmianie, stosownie do średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, planowanego w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy - art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze .
Na podstawie wskaźnika, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw środowiska ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" stawki opłat obowiązujące na następny rok kalendarzowy, zaokrąglając je w górę do pełnych groszy - art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze .

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. poz. 406 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Nidzicy
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2023-01-24
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Agnieszka Szczepkowska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2023-01-24 15:18:40
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Jarosław Komoszyński
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2023-01-24 15:20:00
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Jarosław Komoszyński
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2023-01-24 15:20:00
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
192 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony