ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: UDZIELENIE KONCESJI NA WYDOBYWANIE KOPALINDrukuj informacjęSprawa: UDZIELENIE KONCESJI NA WYDOBYWANIE KOPALIN

Szczegóły informacji

UDZIELENIE KONCESJI NA WYDOBYWANIE KOPALIN

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska (sprawy dot. geologii)

Ogłoszono dnia: 2023-01-25 09:17:55

Termin załatwienia

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, tj. jeden miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania administracyjnego - art. 35 § 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów doręczania z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej, o której mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu - art. 35 § 5 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Osoba kontaktowa

Anna Mróz / Agnieszka Szczepkowska

Miejsce załatwienia

ul. Traugutta 23 13-100 Nidzica pokój nr 40, nr 41, nr 43b, II piętro

Telefon kontaktowy

89 625 82 07 / 89 625 31 13

Adres e-mail

Hf7qURMiy0jiL7LigApV8sf2Gg2qsd4tM16X0Pkuq36KXGG2BgXkFfTbbbteoH05FIqPa1YWlMkw1SanTGlwVRZsO/TqPObyNNgRvjAZ3x/vWsRUcFkMhOwThE6j/DyWZhNjI2/M2G9piLtE2fpi7PC5DWafNY/2IdXMTK2AhZ+rAQntvI3vU1RJEwlQZI5pbuIeBjHlQkF9g5HVYN5gKzZzgN7jF4xDcyw+MtOS3zDj+o4MDHDBO/nlhPLJRlM

Sposób załatwienia

Wydanie decyzji administracyjnej o udzieleniu koncesji na wydobywanie kopalin.

Miejsce odbioru

ul. Traugutta 23 13-100 Nidzica pokój nr 40, nr 41, nr 43b, II piętro

Wymagane Dokumenty

  1. Określenie złoża kopaliny lub jego części, która ma być przedmiotem wydobycia.
  2. Określenie wielkości i sposobu zamierzonego wydobycia kopalin,
  3. Określenie stopnia zamierzonego wykorzystania zasobów złoża kopaliny, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu, a w przypadku wód leczniczych, wód termalnych i solanek - zasoby eksploatacyjne ujęcia,
  4. Określenie projektowanego położenia obszaru górniczego i terenu górniczego, przedstawionego zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju,
  5. Określenie geologicznych i hydrogeologicznych warunków wydobycia, a w razie potrzeby warunki wtłaczania wód do górotworu.
  6. Określenie właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność, oraz oznaczenie tych nieruchomości zgodnie z ewidencją gruntów i budynków; wymóg ten nie dotyczy poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów.
  7. Określenie prawa wnioskodawcy do nieruchomości (przestrzeni), w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność, lub prawo, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca.
  8. Określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia działalności.
  9. Określenie środków, jakimi wnioskodawca dysponuje w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania zamierzonej działalności.
  10. Określenie wykazu obszarów objętych formami ochrony przyrody; wymóg ten nie dotyczy przedsięwzięć, dla których jest wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
  11. Określenie sposobu przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na  środowisko.
  12. Określenie firmy przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
  13. Określenie numeru w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przedsiębiorca taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP).
  14. Określenie rodzaju i zakresu wykonywania zamierzonej działalności.
  15. Dołączenie :
a) dowodów istnienia określonych w nim ww. okoliczności, 
b) a w przypadku potwierdzenia danych, o których mowa w pkt 1 wniosku  - wypis z ewidencji gruntów i budynków.
- zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze
16. Dołączenie:
a) dowodów istnienia prawa do korzystania z informacji geologicznej, jakie w zakresie niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności przysługuje wnioskodawcy, oraz kopię decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną;
b) dowodów istnienia prawa przysługującego wnioskodawcy do nieruchomości gruntowej, w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność w zakresie wydobywania kopaliny metodą odkrywkową, lub dowód przyrzeczenia jego ustanowienia. Obowiązek ten nie dotyczy węgla brunatnego.
- zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze
17. Opis przewidywanego sposobu prowadzenia ruchu zakładu górniczego, uwzględniający wymagania określone w art. 108 ust. 2 odnoszące się do Planu ruchu zakładu górniczego, w tym określenie:
a) struktury organizacyjnej zakładu górniczego, w szczególności przez wskazanie stanowisk osób kierownictwa i dozoru ruchu;
b) granic zakładu górniczego;
c) szczegółowych przedsięwzięć niezbędnych w celu zapewnienia:
- wykonywania działalności objętej koncesją,
- bezpieczeństwa powszechnego,
- bezpieczeństwa pożarowego,
- bezpieczeństwa osób przebywających w zakładzie górniczym, w szczególności
  dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
- racjonalnej gospodarki złożem,
- ochrony elementów środowiska,
- ochrony obiektów budowlanych,
- zapobiegania szkodom i ich naprawy.
18. Opis prognozowanego sposobu likwidacji zakładu górniczego, uwzględniający obowiązki określone w art. 129 ust. 1, czyli obowiązki dotyczące:
a) zabezpieczenia lub zlikwidowania wyrobiska górniczego oraz urządzeń, instalacji i obiektów zakładu górniczego;
b) przedsięwzięcia niezbędnych środków chroniących sąsiednie złoża kopalin;
c) przedsięwzięcia niezbędnych środków chroniących wyrobiska sąsiednich zakładów
    górniczych;
d) przedsięwzięcia niezbędnych środków w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów po działalności górniczej.

Czas realizacji

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, tj. jeden miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania administracyjnego - art. 35 § 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Opłaty

Opłata skarbowa za udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin wynosi 616 zł.
Opłata skarbowa za każdy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury– 17,00 zł - zgodnie z art. 33 § 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, a urzędowego poświadczenia może dokonać notariusz.
 
Zgodnie z art. 76a § 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradca podatkowym.                  W związku z powyższym wymagane załączniki należy dostarczyć w oryginale lub jako kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
 
Zwolnione są od opłaty skarbowej dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) udzielone:
1. małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu,
2. wystawione przez jednostki budżetowe oraz ich odpisy i wypisy,
3. poświadczone notarialnie upoważniające do odbioru dokumentów z urzędu oraz ich odpisy i wypisy,
Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonywać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Nidzicy PKO BP SA 35 1020 3613 0000 6502 0004 7993 lub bezpośrednio w kasie Urzędu Miejskiego w Nidzicy, Pl. Wolności 1 lub w kasie Starostwa Powiatowego w Nidzicy, ul. Traugutta 23.

Tryb odwoławczy

Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Nidzickiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Uwagi

  • Zgodnie z art. 161 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze do starosty, jako organu administracji geologicznej pierwszej instancji, należą sprawy związane z zatwierdzaniem projektów robót geologicznych oraz dokumentacjami geologicznymi, dotyczące:
1) złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą, poszukiwanych lub rozpoznawanych na obszarze do 2 ha w celu wydobycia metodą odkrywkową w ilości do 20 000 m3 w roku kalendarzowym i bez użycia środków strzałowych;
2) ujęć wód podziemnych, których przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h;
3) badań geologiczno-inżynierskich wykonywanych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego gminy oraz warunków posadawiania obiektów budowlanych, z wyłączeniem ponadwojewódzkich inwestycji liniowych;
4) odwodnień budowlanych o wydajności nieprzekraczającej 50 m3/h;
5) robót geologicznych wykonywanych w celu wykorzystywania ciepła ziemi;
6) warunków hydrogeologicznych w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne, w tym powodować ich zanieczyszczenie, dotyczących inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany, z wyłączeniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody lecznicze oraz ponadwojewódzkich inwestycji liniowych.
  • Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 z późn. zm.) wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem: koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, koncesji na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, koncesji na podziemne składowanie odpadów oraz koncesji na podziemne składowanie dwutlenku węgla - udzielanych na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
  • Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy Prawo geologiczne i górnicze załączniki graficzne sporządza się zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju.
  • Zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze w uzasadnionych przypadkach organ koncesyjny może żądać złożenia kopii wniosku o udzielenie koncesji wraz z załącznikami.
  • Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy Prawo geologiczne i górnicze jeżeli dla przestrzeni objętej wnioskiem została już sporządzona dokumentacja geologiczna, organ koncesyjny może żądać jej przedłożenia.
  • Zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy Prawo geologiczne i górnicze do wniosku o udzielenie koncesji, poprzedzonej decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, dołącza się również załącznik graficzny określający przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz przewidywany obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, o ile dołączenie tego załącznika było wymagane przez przepisy obowiązujące w dniu złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w szczególności mapę, o której mowa w art. 74 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r. poz. 2373 i 2389).
 
Zgodnie z art. 24a ustawy Prawo geologiczne i górnicze Przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać organowi koncesyjnemu wszelkie zmiany danych, zawartych we wniosku o udzielenie koncesji, w terminie 14 dni od dnia ich powstania.

Podstawa prawna

  • Art. 22 ust. 2 oraz art. 24 i art. 26 w związku z art. 161 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony