ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran listy informacji

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Charakterystyka Powiatu

Akapit nr 1 - brak tytułu

Powiat Nidzicki stanowi bramę wjazdową na Mazury dla uprzemysłowionych rejonów
Polski Centralnej (Warszawa – Łódź). Położony jest w południowej części województwa Warmińsko – Mazurskiego, geograficznie należy do obszaru Pojezierza Warmińsko – Mazurskiego. Krajobraz pagórkowaty, pokryty licznymi jeziorami, lasami. Jego powierzchnia wynosi 96070 ha.

Mieszkańcy

W skład Powiatu Nidzickiego wchodzą 4 gminy: jedna miejsko – wiejska tj. Nidzica i trzy wiejskie: Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo. W gminach tych mieszka łącznie ponad 36 tys. mieszkańców.

Warunki komunikacyjne

Przez Powiat Nidzicki przechodzi sieć dróg kategorii: krajowej, wojewódzkiej, lokalnej miejskiej w tym: krajowe, wojewódzkie, lokalnej, gminnej. Łączna długość dróg krajowych wynosi 61,4 km, wojewódzkich – 145,5 km, powiatowych – 442,3 km.
Do najważniejszych węzłów komunikacyjnych możemy zaliczyć:
- trasy samochodowe: Warszawa – Gdańsk (Trasa Nr 7), Działdowo – Nidzica – Szczytno (Droga Nr 545)
- zelektryfikowana linia kolejowa Warszawa – Nidzica – Olsztyn.

Walory i stan środowiska

Walorami krajobrazowymi są urozmaicone powierzchnie ze wzgórzami morenowymi, głazami narzutowymi, kompleksami leśnymi i jeziorami, tj. Omulew, Zawadzkie, Szkotowskie, Kownatki.
Na terenie gminy Nidzica znajdują się źródła największej w województwie Warmińsko –Mazurskim rzeki Łyny, będącej dopływem Pergoły. Dodatkowo przez powiat przepływają rzeki Nida, Orzyc – dopływ Narwi.
Różnorodność i piękno krajobrazu, niezniszczone lasy, nieprzebrane ilości grzybów, czyste powietrze są atrakcją dla turystów krajowych i zagranicznych.

Bogactwa naturalne

Na terenie Powiatu występują przede wszystkim kopaliny dla budownictwa oraz zasoby leśne, które stanowią 35528 ha ogólnej powierzchni (35,6%). Głównym kompleksem lasów jest sosna, którą pozyskuje się na przerób drzewny. Znaczącymi zasobami mineralnymi są: żwiry, piaski, gliny, iły torfy, kreda jeziorna oraz ziemie okrzemkowa.

Przemysł i usługi

Powiat Nidzicki należy do średnio uprzemysłowionych. Na terenie powiatu istnieją podmioty gospodarcze o charakterze handlowym, usługowym i wytwórczym. W większości są to małe i średnie podmioty gospodarcze. Rolnictwo jest główną bazą gospodarczą i społeczną gmin wchodzących w skład powiatu. Zasoby leśne stanowią podstawę do produkcji drewna i wyrobów z drewna.

Turystyka

Szczególną zaletą Powiatu są jego walory turystyczne. W niedalekiej odległości od Nidzicy znajduje się rezerwat krajobrazowy źródeł rzeki Łyny, rezerwat żółwia błotnego w Orłowie, rezerwat przyrody nieożywionej Koniuszanka I oraz rezerwat florystyczny Koniuszanka II ze starodrzewiem dębowym i wkomponowaną w krajobraz ścieżką dydaktyczną w leśnictwie Wikno, punkt widokowy nad jeziorem Zdręczno oraz oznaczone szlaki rowerowe i piesze.
Duża atrakcję stanowi XIV wieczny zamek, który był siedzibą administracji krzyżackiej. Jest to największy na Mazurach pokrzyżacki zamek o charakterze rezydencjonalno – obronnym.
Pobliskie lasy stanowią wyjątkowe tereny myśliwskie, obfitujące w zwierzynę łowną. Spotkać tu również można unikatowe siedliska orła bielika i bobrów. Duża ilość jezior (29, w tym 22 w gminie Nidzica, 1 w gminie Janowo i 6 w gminie Kozłowo) i lasów, czyste środowisko, bogata historia powiatu stanowią doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Nidzicy
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2008-06-25
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Administrator
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2008-06-25 10:55:25
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2008-06-25 10:55:34
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2008-09-02 14:07:49
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
32870 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »