ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Decyzja w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntówDrukuj informacjęSprawa: Decyzja w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów

Szczegóły informacji

Decyzja w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów

Wydział: Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska (sprawy dot. ochrony środowiska)

Ogłoszono dnia: 2015-03-17 14:24:42

Termin załatwienia

Nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Miejsce załatwienia

Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Nidzicy pokój nr 33 lub w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nidzicy pokój 43 b II piętro.

Telefon kontaktowy

896258207

Adres e-mail

sabina.adamowska@powiatnidzicki.pl

Sposób załatwienia

Sprawy załatwiane są w formie decyzji administracyjnej.
Decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania określają:
- stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, ustalony na podstawie opinii, o których mowa w art. 28,ust. 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
 -osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów,
 - kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów,
 - uznanie rekultywacji gruntów za zakończoną.
Zgodnie z przepisami art. 22 ustawy z dnia 03.02. 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, decyzja zostaje wydana po wcześniejszym uzyskaniu opinii:
1. Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie - w odniesieniu do działalności górniczej,
2.  wójta gminy (burmistrza),
3. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - w odniesieniu do gruntów o projektowanym leśnym kierunku rekultywacji.

Miejsce odbioru

ul. Traugutta 23 13-100 Nidzica pokój nr 40, nr 41, nr 43b, II piętro

Wymagane Dokumenty

  1. Wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu osoby, kierunku i terminie wykonania rekultywacji gruntów, stopniu ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów lub decyzji o zakończeniu rekultywacji gruntów.
Załączniki:
  • decyzja udzielająca koncesji na wydobywanie kopalin (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem).
  • dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, np. umowa kupna - sprzedaży, umowa darowizny, umowa dzierżawy, skrócony odpis księgi wieczystej (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem).
  • mapa z naniesionymi granicami terenu objętego wnioskiem oraz terenu i obszaru górniczego (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem).
  • pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnictwa (oryginał lub urzędowo potwierdzona kopia) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty
  • w przypadku decyzji określającej stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów dwie odrębne opinie rzeczoznawców ustalające rozmiar ograniczenia wartości użytkowej gruntów
  • projekt prac rekultywacyjnych - dokumentację rekultywacyjną
Dokumentację rekultywacji sporządza się w formie opisowej i graficznej,
uwzględniając etapy i terminy prowadzenia rekultywacji
W przypadku rekultywacji gruntów w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny na podstawie koncesji udzielonej przez marszałka województwa  dokumentację rekultywacyjną zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego sporządza się zgodnie z § 162 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego.
 W dokumentacji rekultywacji określa się kierunek, zakres, sposób i termin wykonania rekultywacji, w szczególności:
1) stan początkowy gruntów wymagających rekultywacji oraz ich docelowe ukształtowanie;
2) usytuowanie obiektów budowlanych;
3) metody kształtowania rzeźby terenu niekorzystnie przekształconego oraz odtwarzania gleb;
4) sposób regulacji stosunków wodnych na gruntach rekultywowanych;
5) sposób zabezpieczenia przeciwerozyjnego rekultywowanych powierzchni;
6) technologię i środki techniczne służące zapobieganiu powstawania pożarów na terenach rekultywowanych - w przypadku wykorzystywania do rekultywacji odpadów zawierających części palne;
7) sposób zabezpieczenia niewykorzystanej części złoża kopaliny, a w przypadku ich występowania - również sąsiednich złóż kopalin;
8) harmonogram realizacji robót rekultywacyjnych.
  • w przypadku decyzjo o uznaniu rekultywacji gruntów za zakończoną do wniosku należy dołączyć aktualną mapę powierzchni terenu zrekultywowanego wraz z obmiarem geodezyjnym . 

Czas realizacji

Nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Opłaty

• Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości wynosi 10zł.

Tryb odwoławczy

Od decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Starosty Nidzickiego , w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Uwagi

Przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych definiują rekultywację jako nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie własności fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg.
Przepisy odnoszące się do problemu rekultywacji gruntów zawiera rozdział 5 ustawy zatytułowany "Rekultywacja i zagospodarowanie gruntów".
Osoba powodująca utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów jest obowiązana do ich rekultywacji na własny koszt (art. 20 ust. 1 ustawy).
Rekultywację i zagospodarowanie gruntów planuje się, projektuje i realizuje na wszystkich etapach działalności przemysłowej. Prace rekultywacyjne  prowadzi się  w miarę jak grunty te stają się zbędne całkowicie, częściowo lub na określony czas do prowadzenia działalności przemysłowej oraz kończy w terminie 5 lat od zaprzestania tej działalności.
Jeżeli działalność przemysłowa powodująca obowiązek rekultywacji gruntów prowadzona jest przez kilka osób, obowiązek ten ciąży na każdej z nich, odpowiednio do zakresu działalności powodującej potrzebę rekultywacji.
Starosta Nidzicki wydaje decyzje w sprawie stopnia ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, osoby,  kierunku i terminu wykonania rekultywacji, a także w sprawie uznania rekultywacji gruntów za zakończoną po wcześniejszym uzyskaniu opinii:
1. Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie - w odniesieniu do działalności górniczej,
2.  wójta gminy (burmistrza),
3. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - w odniesieniu do gruntów o projektowanym leśnym kierunku rekultywacji.
* Starosta wydając decyzję o uznaniu rekultywacji gruntów za zakończoną, może - jako dokument w sprawie - zażądać opinii rzeczoznawców, w celu dokonania oceny, czy przeprowadzone roboty przywróciły gruntom wartości przyrodnicze i rekultywację można uznać za zakończoną.
 Osoby obowiązane do rekultywacji gruntów powinny zawiadamiać Starostę Nidzickiego w terminie do dnia 28 lutego każdego roku o powstałych w ubiegłym roku zmianach w zakresie gruntów podlegających rekultywacji.

Podstawa prawna

art. 22 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Nidzicy
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Grzegorz Napiwodzki
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2021-09-12
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Sabina Adamowska-Krupa
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2015-03-17 14:22:56
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Jarosław Komoszyński
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2015-03-17 14:24:42
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Jarosław Komoszyński
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2021-09-13 15:24:50
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
11767 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony